Organizacja wakacji w domu, szczególnie dla aktywnych i pełnych energii dzieci dla wielu rodziców stanowi wyzwanie. Wyjazdy czy wycieczki trwają zaledwie kilka dni, dlatego pojawia się pytanie – jak zaplanować pozostałą część lata? Dobrym pomysłem są wakacyjne kursy rysunku online! To nie tylko kreatywna forma spędzania czasu, ale także okazja do przelania na papier czy płótno swoich myśli, pragnień czy emocji. Sprawdź, jak zorganizować artystyczne wakacje dla swojej pociechy!

Zajęcia wakacyjne dla dzieci – dlaczego warto wykorzystać ten okres? 

Wakacje to czas beztroski, radości, pełny słońca i przygód, które są źródłem inspiracji zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Rysowanie, malowanie czy inne prace artystyczne to świetny sposób na rozwijanie swojej kreatywności. Nieograniczona ilość wolnego czasu i wiele bodźców pomagają wyrazić siebie i rozwinąć wyobraźnię. Wakacje to także dobry moment, by rozwinąć swoje umiejętności artystyczne, a także manualne. 

Rysowanie ma jeszcze jedną, dużą zaletę – pomaga wnikliwiej i dokładniej obserwować świat. To umiejętność, która może być przydatna szczególnie w przyszłej pracy, na przykład jako grafik czy architekt. Nieszablonowe myślenie ważne jest również w przypadku pracy nad projektami dla dużych firm czy tworzeniu kampanii reklamowych. Warto pamiętać, że tworzenie jest dla wielu dzieci po prostu przyjemne. To sposób na spędzenie wolnego czasu, który może przynieść nie tylko wiele satysfakcji i radości, ale także jest doskonałym sposobem na nudę. Wakacje to dobry czas na naukę nowych umiejętności. Kiedy nie ma obowiązku szkolnego, a dziecko odpoczywa od codziennych zajęć, warto zapewnić mu aktywności, które rozwiną jego zdolności.

Wakacyjne zajęcia plastyczne dla dzieci – jak zachęcić dziecko do nauki?

Zachęcanie dziecka do nauki, szczególnie latem może być sporym wyzwaniem dla każdego rodzica. Dobrym argumentem jest wykupienie kursu rysowania, który zmobilizuje pociechę i będzie działał motywacyjnie. Zajęcia plastyczne dla dzieci w wakacje zorganizowane o konkretnych porach dnia sprawiają, że znacznie łatwiej uschematyzować czas i wypracować swoją rutynę. Dodatkowo takie zajęcia pomagają najmłodszym szybciej zmobilizować się do ponownej nauki po powrocie do szkoły. Ciekawie zorganizowane zajęcia dla dzieci na wakacje w Akademii Rysunku sprawiają, że dziecko będzie miało okazję nauczyć się czegoś nowego, a jednocześnie będzie się świetnie bawić. Warto również zapewnić dziecku inne aktywności – mogą to być zajęcia sportowe, wycieczki rowerowe czy tworzenie rzeczy DIY. Takie zajęcia na wakacje dla dzieci pomagają w unikaniu monotonii, a jednocześnie ich nie przytłaczają. 

Warto wspomagać również rozwój dziecka poprzez różnego rodzaju gry edukacyjne i terenowe, układanie puzzli czy składanie modeli z drewnianych elementów. Podaruj dziecku odpowiednie akcesoria, przybory i materiały do nauk. By rozwijać wyobraźnię, doskonale sprawdzą się książki i komiksy. Z kolei gry planszowe uczą planowania, strategii, a także tego, że nie zawsze wszystko działa po myśli Twojej pociechy. 

Kurs rysunku dla dzieci online w wakacje! 

Zanim kupisz wakacyjny kurs rysunku dla dzieci online, warto zapytać pociechę, jakich umiejętności chce się nauczyć, czego oczekuje i jaka forma będzie najwygodniejsza. W naszej Akademii znajdziesz ofertę zajęć stacjonarnych oraz online. Każdy z kursów jest dostosowany do wieku dziecka i prowadzony zgodnie z harmonogramem, dzięki czemu można dopasować pozostałe aktywności do planu dnia. W trakcie zajęć Twoja pociecha pozna techniki rysowania, dowie się, jak od podstaw stworzyć postać, zwierzaka czy martwą naturę. 

Przed rozpoczęciem kursu przygotuj odpowiednie miejsce. Powinno to być ciche i dobrze oświetlone. Blat roboczy powinien być stabilny, a krzesło ergonomiczne, dzięki czemu dziecko będzie mogło swobodnie rysować i malować. Zaopatrz się również w odpowiednie materiały – listę dostaniesz po wykupieniu zajęć. Do wzięcia udziału w kursie online potrzebny będzie również statyw do telefonu, by nauczyciel dobrze widział kartkę, na której dziecko pracuje. 

dziecko siedzi przy stole i uczy się rysować

Gdzie w wakacje szukać inspiracji do rysowania?

Kiedy już Twoja pociecha zdecyduje się na uczestnictwo w kursie i zacznie tworzyć, potrzebne jej będą inspiracje. Wakacje to idealny czas na ich poszukiwanie! Nieskończonym źródłem są przecież podróże! To świetna okazja do zobaczenia nowych miejsc i kultur, a także podziwiana dzieł różnych artystów. Wycieczkę można rozpocząć od okolicznych miast – poszukaj miejscowego domu kultury, być może właśnie są tam organizowane warsztaty dla dzieci, wystawa fotograficzna lub malarstwa. Planujesz wyjazd w mniej odludne miejsce? Z powodzeniem można szukać inspiracji w naturze! Podziwianie krajobrazów uspokaja, odpręża i przynosi wewnętrzny spokój 

Muzea i galerie sztuki są doskonałym miejscem, aby zobaczyć prawdziwe arcydzieła. Szczególnie te najpopularniejsze przyciągają nawet tych turystów, którzy nie mają zacięcia artystycznego. Jeżeli panujecie wyjechać całą rodziną na zagraniczne wakacje, to warto odwiedzić, któreś z tych propozycji:

  • Luwr (Paryż, Francja) – to to tutaj znajduje się Mona Lisa oraz inne dzieła Leonardo da Vinci. Znajdziesz również obrazy Rafaela Santi (Piękna Ogrodniczka, Portret Baldassare Castiglionego, Święty Michał pokonuje szatana) czy Carravaggia (Wróżenie z ręki i Śmierć Marii). Nie brakuje również sztuki Bliskiego Wschodu, Starożytnego Egiptu, rzeźb, rysunków i grafik. Luwr to jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów świata, dlatego warto kupić bilety wstępu przez internet, by uniknąć strasznie długich kolejek. 
  • National Gallery (Londyn, Wielka Brytania) – Mieszcząca się przy Trafalgar Square najpopularniejsza galeria na wyspach w swoich zbiorach kryje dzieła takich artystów, jak Vincent van Gogh (Krzesło Vincenta z jego fajką, Trzy słoneczniki w wazonie), Giovanni Bellini (Portret doży Lenorado Loredana, Modlitwa w Ogrójcu), czy Rembrandt (Uczta Baltazara). Wejście jest bezpłatne!
  • Rijksmuseum (Amsterdam, Holandia) – w murach tego muzeum kryją się dzieła sztuki Jacoba van Ruisdaela, Fransa Halsa, Johannesa Vermeera, Rembrandta i jego uczniów.
  • Muzeum Picassa (Malaga, Hiszpania) – w tym miejscu fani dzieł tego artysty z pewnością się zakochają. To właśnie tutaj, w samym centrum miasta zebrano ponad osiemdziesięcioletni dobytek artystyczny tego twórcy. W skład wystaw stałych wchodzi ponad 230 dzieł oraz specjalne, czasowe pokazy. Bilety warto nabyć w wyprzedzeniem przez internet. 
  • Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Nowy Jork, USA) – to właśnie tutaj, na Manhattanie mieści się jedne z ciekawszych miejsc, dedykowane fanom współczesnych klimatów w sztuce. W zbiorach znajdziesz Gwiaździstą noc Vincenta van Gogha, Panny z Awinionu Pabla Picasso czy Trwałość pamięci Salvadora Dali. 
  • The Andy Warhol Museum (Pittsburgh, Pensylwania, USA) – jest to największe muzeum w Ameryce Północnej poświęcone jednemu artyście. Na ponad 8 000 m2 znajduje się około 900 obrazów, 2000 prac na papierze, ponad 1000 opublikowanych unikalnych grafik, 77 rzeźb, 4000 fotografii oraz ponad 4350 filmów. Prawdziwy raj dla każdego fana! Jeżeli lubisz tego artystę, to warto wybrać się do The Warhol Family Museum of Modern Art w Medzilaborcach na Słowacji. To znacznie bliższa destynacja, ale równie interesująca. 
  • Belvedere Museum (Wiedeń, Austria) – wyjątkowe miejsce, w którym znajduje się kolekcja dzieł zakresu klasycyzmu, romantyzmu, biedermeier, historyzmu i impresjonizmu. Można podziwiać dzieła między innymi Gustava Klimta. 

Podróże jednak wiążą się z wydatkami, na które nie każdy może sobie pozwolić, dlatego z pomocą zawsze przychodzi Internet. To prawdziwa skarbnica inspiracji. Na dodatek darmowa! Instagram, Pinterest, DeviantArt czy YouTube oferują szereg materiałów, które pomogą Twojemu dziecku się rozwijać. Możesz znaleźć tam prace innych artystów, tutoriale, a nawet wyzwania artystyczne. Dzięki temu, także poza kursem dziecko będzie czuło się zmotywowane do tworzenia, a głowa będzie pełna pomysłów!

Wakacyjne zajęcia dla dzieci 

Zajęcia dla dzieci w wakacje to doskonały sposób na to, by sprawdzić, czy dziecko rzeczywiście chce się zaangażować w tę pasję. Decydując się na wykupienie kursu, upewnij się, że dziecko będzie miało czas na naukę. Takie zajęcia wakacyjne dla przedszkolaków czy starszych dzieci mogą być nie tyko świetnym sposobem na rozwijanie umiejętności artystycznych dziecka, a także na zapewnienie mu ciekawej i edukacyjnej rozrywki w czasie wakacji, szczególnie w okresie, w którym wszyscy znajomi znajdują się w rozjazdach. Zachęcaj do eksperymentowania i poznawania nowych technik czy narzędzi. Po zakończonych zajęciach dziecko będzie wiedziało jak narysować drzewa, kwiaty, ptaki, owady, a także ssaki. 

Wielu młodych artystów inspiracje czerpie z bajek lub komiksów. Ludzie to wspaniali bohaterowie rysunków, dlatego warto wiedzieć, jak poprawnie przedstawić ich na papierze. Umiejętność tworzenia postaci przydaje się również do portretowania rodziny, czy tworzenia pięknych kartek okolicznościowych DIY.  

Pamiętaj, że nauka w wakacje powinna być przyjemna i motywująca, a nie uciążliwa. Ważne jest, aby połączyć ją z zabawą. Zachęcaj swoje dziecko i motywuj w momentach zwątpienia. Dzieci, kiedy im coś nie wychodzi, reagują emocjonalnie, dlatego warto uspokajać i podjąć wspólne działania. Z Twoją pomocą z pewnością wykonanie zadania będzie łatwiejsze, a pociecha znów nabierze energii do pracy. Pamiętaj również o chwaleniu! Pokaż mu, jak bardzo cenisz jego twórczą pracę i reaguj na postępy!