Rozpoczynając naukę rysunku, wiele osób zastanawia się, w jakie akcesoria należy się zaopatrzyć przed pierwszymi zajęciami. Podstawą jest oczywiście szkicownik z wysokiej jakości papierem, a także zestaw ołówków o różnej grubości. Twarde oznaczone są literą H, a miękkie B. Najbardziej popularne są ołówki HB, z których korzysta się do pisania. Poznaj rodzaje ołówków do szkicowania i sprawdź, jaki najlepiej sprawdzi się w Twoich pracach.

Jakie ołówki do szkicowania warto kupić?

Mogłoby się wydawać, że w doborze odpowiedniego ołówka do szkicowania nie ma nic trudnego. Tymczasem rodzaje tego narzędzia kreślarskiego określone są literą H (od „hard”, co po angielsku oznacza twardy) oraz B (od „black”, czyli czarny) oraz odpowiednią cyfrą. Do określenia twardości stosuje się skalę od 9H – H, które są najtwardsze, przez HB lub F o średniej twardości, do B- 9B, który jest najbardziej miękki. Ołówki oznaczone literą H przeznaczone są do pisania oraz kreślenia rysunków technicznych, w których konieczne jest rysowanie bardzo cienkich linii. Nie da się nimi uzyskać ciemnego szrafu oraz efektu płynnego gradientu. Takie ołówki wolniej się zużywają oraz mniej tępią. Przyrządy kreślarskie o oznaczeniu HB lub F mają pośrednią twardość. Największą popularnością cieszą się w szkołach, gdzie uczniowie bez problemu mogą nimi pisać i ścierać ewentualne błędy. Miękkie ołówki, oznaczone literą B, mają w składzie więcej kaoliny niż grafitu. Dzięki temu ich kolorach jest bardziej nasycony i można nimi rysować linie o różnych grubościach. Można je także rozcierać, co pozwala uzyskać ciekawy efekt gradientu. Są to więc najlepsze ołówki do szkicowania i rysowania. Przyjmuje się do robienia szkicu i podrysu pracy doskonale sprawdzi się ołówek 2B. Z kolei do cieniowania rysunku niezbędne będą ołówki 4B- 6B, a jeżeli zależy Ci na dużych kontraście nawet 8B. Jeżeli chcesz nauczyć się dobierać odpowiednie narzędzia kreślarskie i dowiedzieć się jak zacząć rysować obiekty martwej natury, zwierzęta, czy postacie zapisz się na profesjonalny kurs od Akademii Rysunku.

szkicowanie stron ołówkiem

Profesjonalne ołówki do szkicowania

Wybór odpowiednich narzędzi kreślarskich zależy głównie od preferencji rysownika. W sklepach plastycznych często dostępne są zestawy aż 10 ołówków od 2H do 8B, które pozwolą przetestować różne twardości przyrządu w kwestii kreślenia linii i cieniowania. Najpopularniejszym wyborem są oczywiście ołówki drewniane, które kosztują około 2-4 zł za sztukę. Ich wadą jest jednak konieczność ostrzenia. Oprócz grafitowych warto również zaopatrzyć się w kolorowe ołówki do szkicowania. Przydadzą się przy nauce operowania barwami.

Niektórzy rysownicy stawiają na ołówki automatyczne, które są bardzo wygodne w użytkowaniu. Przede wszystkim nie trzeba ich ostrzyć, a średnica grafitu pozostaje cały czas taka sama. Ich cena oscyluje między 6, a nawet 50 zł. Nie jest to jednak wyznacznik jakości modeli. Przy wyborze najlepiej kierować się faktem, czy dobrze leży w ręce. Kolejną kwestią są wymienne wkłady. Występują one w grubościach 0,5, 0,7 oraz 0,9 i twardościach jedynie 2H, HB, B oraz 2B. Cena zestawu 12 sztuk jednego rodzaju to koszt około 4 zł. Dostępne są także różnokolorowe wkłady.

To jakiej firmy ołówki do szkicowania wybierzesz nie gra istotnej roli. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na oznaczenia przyrządów. Decydując się na kurs w Akademii Rysunku, dostaniesz listę wszystkich niezbędnych narzędzi, w które powinieneś zaopatrzyć się przed pierwszymi zajęciami. Jeżeli jednak w Twojej okolicy nie ma sklepu plastycznego i nie jesteś pewien co do zakupów w internecie, napisz do nas. Za dodatkową opłatą przyślemy Ci wszystkie materiały, które pozwolą Ci rozpocząć fantastyczną przygodę ze sztuką.