Przypuśćmy, że podjęliśmy tę decyzję – interesuje nas nauka rysunku, chcemy rysować mniej lub bardziej profesjonalnie. Kupiliśmy ołówki, mamy blok rysunkowy lub szkicownik i przystępujemy do dzieła, prawda? Przecież każdy kiedyś trzymał ołówek w ręce, nie może być to szczególnie trudne…jednak nie znając podstawowych zasad rysowania narażamy się na popełnienie szeregu błędów.

Nauka rysowania – świadomość i wiedza

Rysunek to technika artystyczna, przy której należy zwrócić uwagę na kilka elementów – aby poprawnie posługiwać się ołówkiem, trzeba mieć świadomość ruchu wykonywanego przez nadgarstek i jakie są jego konsekwencje, należy wziąć też pod uwagę, że oprócz niego w czasie pracy wykorzystywane jest całe ramię. Każda wariacja przyczynia się do powstawania różnych rodzajów kresek. Wiele początkujących osób nie ma tej świadomości, nie ma wiedzy o perspektywie i proporcjach – popełniając wiele błędów. Jeśli chcemy poznać tajniki rysowania, bez konieczności wychodzenia z domu i straty czasu na dojazdy do szkoły, warto rozważyć kurs rysunku online. 

Nasze warsztaty rysunkowe przez Internet bardzo wspierają prawidłowe ułożenie dłoni, pomagamy i instruujemy każdego uczestnika, zwracamy uwagę w szczególności na początkowo popełniane błędy i pokazujemy, w jaki sposób ich unikać.

Przybory do rysowania dla początkujących

Nauka rysunku online lub stacjonarnie nie jest możliwa bez odpowiednich przyborów plastycznych. Warto więc napisać kilka słów o materiałach – pewnie wielu z Was zauważyło, że na jednym z końców ołówka jest oznaczenie w postaci litery lub też litery i cyfry jak np. 9H. W taki sposób identyfikujemy rodzaj ołówka w skali od 9B (najbardziej miękki) do 9H (najtwardszy).Te cyfry tak naprawdę oznaczają rodzaj szarości i głębię czerni, jaką można uzyskać pracując danym ołówkiem. Twarde ołówki dają bardzo czyste cienkie linie, natomiast korzystając z tych z klasyfikacji B można uzyskać rodzaj linii bardziej artystycznej, bardziej swobodnej, bowiem te ołówki z większą łatwością poddają się poziomowi naciskowi dłoni i dzięki temu możemy uzyskać bardzo równomierne przejścia tonalne. Bardziej miękkie ołówki łatwiej  podlegają też rozmazywaniu: można je rozmywać fischerem, wacikiem, ostatecznie także palcem, co nie jest jednak polecane ze względu na to, że skóra zawsze zawiera cienką warstwę tłuszczu, która później pozostawia nieestetyczne tłuste ślady na naszej pracy.

Polecamy także dobrać odpowiedni papier –  dobrze by było, aby jego gramatura zaczynała się 120 g/m2, co może później pomóc w ewentualnych korektach pracy: umożliwi to bezproblemowe ścieranie gumką, zmieniać wcześniej wyrysowane kształty, a także nakładać wiele warstw ołówka.

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Wam lepiej przygotować się do rysunku z użyciem ołówka. Dla wizualizacji i uzupełnienia tego wpisu polecam również zapoznać się z materiałem wideo, który możecie obejrzeć poniżej.