Uwiecznij jesienny krajobraz

Jesienny krajobraz charakteryzuje się feerią niesamowitych barw. Pojawiają się intensywne odcienie czerwieni, żółtego, brązów, zieleni, a także szarości, niebieskiego czy fioletu. Spadające z drzew liście, deszczowa pogoda, kałuże, a także parki i miasta po zmroku to najczęściej uwiecznianie motywy. Chętnie malowane są także jeziora i rzeki, w których odbijają się mieniące się różnymi kolorami elementy przyrody i architektury. Dowiedz się, jak namalować krajobraz jesienny i jakich materiałów użyć.

Jesienne krajobrazy w malarstwie

Piękne krajobrazy jesienne to częste motywy pojawiające się w malarstwie. Artyści chętnie uwieczniają leśne ścieżki, miasta, a także parkowe alejki z ławeczkami i latarniami. Wyzwaniem jest odpowiednie operowanie barwami, uzyskanie odpowiedniego kontrastu oraz uzyskanie efektu odbicia barw i refleksów w deszczowych kałużach. Warto zauważyć, że liście jesienią mienią się często najróżniejszymi kolorami. Dlatego właśnie obrazy można porównać do mozaiki, która zachwyca swoją formą. Malarze chętnie uwieczniają słoneczną pogodę, która cechuje się promieniami przebijającymi się przez korony barwnych drzew, padającymi na pnie czy ławki w parku. Nie brakuje także mglistych i deszczowych krajobrazów, charakterystycznych dla tej pory roku, a także uwieczniania miast i parków nocą przy blasku zapalonych latarni. Pojawiające się postacie mają rozmyte kontury, a w ich rękach często można zauważyć parasolki.

Jak narysować krajobraz jesienny?

Jesienny krajobraz możesz uwiecznić na wiele sposobów. Doskonale nadadzą się suche pastele, farby akwarelowe, akrylowe czy olejne, których barwy możesz ze sobą mieszać i nakładać na siebie. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę ze sztuką, podstawową wiedzę o różnych technikach rysunkowych i malarskich oraz sposobach uwiecznienia różnych elementów, postaci i zwierząt zyskasz na naszych kursie. Wejdź na Akademiarysunku.pl i znajdź idealne zajęcia dla siebie. Doświadczeni nauczyciele- artyści zadbają o Twoje umiejętności oraz postępy, co pozwoli Ci tworzyć prawdziwe dzieła sztuki.

Na Twojej jesiennej pracy nie może oczywiście zabraknąć drzew z różnokolorowymi liśćmi. Możesz wybrać się do pobliskiego parku miejskiego, lasu albo znaleźć urokliwą scenerię miejską, by znaleźć inspiracje.  Dobrym pomysłem jest uwiecznienie krajobrazu na zdjęciu, co pozwoli dokładnie przyjrzeć się obecnym barwom, refleksom, a także obiektom odbitym w wodzie. Wiele fotografii znajdziesz także w internecie. Na początku warto chwycić za ołówek, który pozwoli Ci zaplanować, jak będzie wyglądał jesienny krajobraz. Szkic powinien uwzględniać najważniejsze elementy pracy, w tych obiekty i postacie. Pomoże Ci także nakreślić perspektywę, by uzyskać efekt przestrzeni. Następnie możesz rozpocząć malowanie tła, a później konturów obiektów. Wiele osób ma problem z uwiecznieniem różnobarwnych liści. Aby osiągnąć efekt mozaiki, możesz zastosować jeden z kilku prostych sposób. Świetnym pomysłem będzie na przykład użycie szerokich pędzli, które pozostawiają kwadratowe, lekko rozmyte ślady. Uwieczniając krajobraz jesienny, obrazy można wykonać także metodą stemplowania, używając na przykład zwykłych patyczków do uszu. Uzyskany efekt kropkowania, doskonale odwzorowuje barwne liście. Możesz także wykorzystać gąbkę i nią nakładać farby, albo pomalować liście i odbić je na kartce.

Nie bój się korzystać z różnych kolorów z palety oraz różnych technik – pozwoli to uzyskać niesamowity i wyjątkowy efekt. Pamiętaj także o uwzględnieniu rozmycia barw w wodzie oraz promieni słonecznych padających na różne obiekty. Aby uzyskać głęboki kontrast, warto chwycić po czarny, granatowy, bądź ciemny brąz. Praktyka czyni mistrza. Nie zniechęcaj się, jeśli za pierwszym razem Twój obraz nie będzie wyglądał tak, jak zaplanowałeś. Ćwicz dalej swoje umiejętności i ciesz się widocznymi efektami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *