Japońskich komiksów nie sposób pomylić z innymi historiami obrazkowymi. Manga namiętnie czytana jest nie tylko na Dalekim Wschodzie. Należysz do grona miłośników emocjonujących historii, w których postaci wyróżniają się dużymi oczami i drobnymi ustami? W takim razie poznaj historię japońskich komiksów, która sięga czasów średniowiecznych!

Manga – rysunek z XII wieku?

Choć dopiero w XVII wieku rysunki manga zyskały popularność, to warto wiedzieć, że pierwsze zwoje z następującymi po sobie obrazkami i dopisanym tekstem pochodzą już z XII wieku. Oczywiście dostępność takich komiksów była niezwykle ograniczona, ponieważ w tamtych czasach nie znano jeszcze techniki drukowania. Jednym z pierwszych wydanych szkiców (1814 r.) były te autorstwa najsłynniejszego japońskiego artysty, czyli Hokusai. Nauka rysowania mangi już wtedy zyskiwała na popularności tak samo, jak ilustracje shunga, czy kontrowersyjne hentai. Warto bowiem pamiętać, że manga (rysunek) cieszy się ogromnym zainteresowaniem także wśród dorosłych czytelników. W Akademii Rysunku skupiamy się jednak na rozwijaniu pasji rysowania japońskich komiksów u dzieci i to im dedykujemy nasz kurs rysowania mangi online. W końcu największy rozkwit tej sztuki zaobserwowano w latach 60. XX wieku, kiedy to mangowi artyści zaczęli czerpać inspiracje z animacji Walta Disneya.

manga

Nauka rysowania mangi

Istnieje pewna odmiana sztuki, z którą nie należy mylić mangi (rysunki). Anime! Wielokrotnie zdarza się, że oba te pojęcia są używane zamiennie i traktowane jako synonimy. A przecież manga – rysunek sporządzany na papierze lub tablecie graficznym, nie jest przecież tym samym, co animowane japońskie animacje, czyli anime. Nie sposób jednak nie zauważyć, że obie te odmiany łączą charakterystyczne wizerunki postaci i fakt, że uwielbiane są w każdym wieku! Manga podzielona jest na gatunki. Dzięki temu bez problemu znajdziesz komiks idealny dla małych chłopców (shōnen-manga) lub dojrzałych czytelniczek (josei-manga).

Japońskie komiksy odgrywają ogromną rolę w procesie wychowawczym. Odpowiednio dobrana tematyka nauczy Twoją pociechę empatii i wytrwałości i wyjaśni nurtujące ją problemy społeczne. Na szczególną uwagę zasługuje nauka rysowania mangi, podczas której Twoje dziecko rozwinie swoje artystyczne umiejętności i nauczy się tworzyć tradycyjne, japońskie komiksy.