W dobie obecnej sytuacji z wiadomych przyczyn bardzo dużo czasu spędzamy przy komputerze. Wiele osób zastanawia się, czy wracać do normalnego trybu pracy czy też może korzystać z pewnych wygód, które oferuje domowe środowisko. A jak to jest z zajęciami z rysunku? Czy da się przeprowadzić je w pełni zdalnie, czy uczestnicy mogą dalej rozwijać swoje umiejętności? Przyjrzyjmy się, co oferują zarówno lekcje rysunku online, jak i stacjonarne.

paleta-kolorow-tworzymy-wlasne-kolory-akademia-rysunku-poznanrysunek-przy-komputerze-zajecia-indywiduaalne-w-akademia-rysunku

Co jest lepsze – nauka rysunku online czy w siedzibie Akademii?

Przyjrzyjmy się na początku, jak wyglądają zajęcia plastyczne w naszej Akademii. Pracownie są równomiernie doświetlone z wykorzystaniem neutralnego światła białego (około 4000-4500K), co pomaga w lepszym odbiorze aktualnie używanych kolorów. W większości domów stosuje się jednak żarówki mające żółte światło, które nieco zniekształcają wykorzystywane barwy. Oprócz tego dbamy o to, by nasi podopieczni korzystali z wyselekcjonowanych narzędzi, dzięki czemu uzyskuje się w większą precyzję w operowaniu np. farbami.

A skoro o nich owa – uczestnicy mają możliwość przetestowania wielu materiałów bez konieczności ich kupowania, co z pewnością pomaga w dopasowaniu ich do indywidualnych predyspozycji. Przechowywanie w domu wszystkich niezbędnych instrumentów, jak podkłady lub inaczej podobrazia, sztalugi, farby olejne czy akrylowe, pastele olejne lub suche zajmuje dużo miejsca i nie każdy może pozwolić sobie na utworzenie specjalistycznej pracowni.

Liczba osób w grupie w obu przypadkach (zarówno kurs rysunku przez Internet, jak i stacjonarny) jest taka sama i nie przekracza ośmiu, co gwarantuje, że nauczyciel poświęci odpowiednią ilość czasu każdemu uczestnikowi. Same grupy są z podziałem na wiek oraz umiejętności, dzięki czemu ich poziom jest wyrównany. 

Oprócz tego zarówno uczestnicy, którzy wybierają kurs rysunku online, jak i stacjonarny uczą się od siebie nawzajem słuchając porad nauczyciela, a także podpatrując swoje własne prace. Sami kursanci też podchodzą do siebie w sposób przyjazny i często zawierają znajomości na dłużej, szczególnie to widać w grupach, które kontynuują już kolejny rok z rzędu naukę w Akademii.

Niezaprzeczalną zaletą lekcji rysunku online jest brak konieczności fizycznego przebywania w budynku i poświęcania cennego czasu na dojazd. Jest to szczególnym udogodnieniem dla osób, którzy mieszkają w znacznej odległości od budynku Akademii. Dzięki temu można też połączyć więcej zajęć dodatkowych.

Nauka rysunku online może też być pomocna dla osób, które cenią sobie samotność i stronią od towarzystwa podczas tworzenia. Z tego względu w pewnym sensie mogą stanowić alternatywę dla lekcji indywidualnych, gdzie najważniejsze są tylko praca oraz nauczyciel pomagający w jej stworzeniu.

Podsumowując, co jest lepsze – rozwijanie swoich umiejętności artystycznych stacjonarnie czy zapisanie się na kurs rysunku online? Ciężko jednoznacznie stwierdzić, natomiast z pewnością nie należy skreślać żadnego rozwiązania: każdy musi wybrać taką ścieżkę nauki, która będzie najlepiej pasowała do jego preferencji i charakteru.