Pędzle malarskie to jedne z najważniejszych narzędzi w arsenale każdego artysty. Ich wybór może mieć znaczący wpływ na ostateczny efekt malowania. W sklepach plastycznych można znaleźć wiele modeli o różnej grubości włosia, kształtach czy wielkościach. Jak w tym wszystkim odnaleźć odpowiednie narzędzie? Przedstawiamy różne rodzaje pędzli, sprawdzimy jakie rozmiary pędzli artystycznych będą odpowiednie oraz jakie modele nadają się dla początkujących malarzy.

Rodzaje pędzli malarskich

Profesjonalne pędzle malarskie można różnie skategoryzować – ze względu na kształt, rodzaj włosia, kolor czy grubość. Na początek warto skupić się na kształcie. Na rynku znajdziesz:

 • Okrągłe – klasyczne, o zaokrąglonym czubku,
 • Okrągłe szpiczaste – końcówka zwęża się ku górze w charakterystyczny szpic,
 • Płaskie – idealnie prosta końcówka, doskonałe do cieniowania i nakładania warstwami farby,
 • Skośne – równomiernie ścięte pod skosem na całej długości włosa, do precyzyjniejszych miejsc,
 • Wachlarze – włosie rozłożone na kształt wachlarza, stosunkowo długie i szerokie, do cętkowania, cieniowania, niezastąpione przy malowaniu krajobrazów,
 • Typu Bright – płaskie, krótkie włosie, mniej elastyczne, do precyzyjnego malowania krawędzi i kształtów,
 • Filbert (koci język) – płaski, ścięty na końcówce w półkole, umożliwia malowanie miękkich kształtów i elementów o nieostry krawędziach,
 • Pędzle specjalne – jak na przykład trójząb (ścięty półkoliście do środka z obu stron, na środku wystający fragment), czy ogon wieloryba (ścięty łagodnie do środka na kształt litery v).

Co z tym włosiem?

Ogólnie w produkcji można znaleźć pędzle artystyczne z włosia naturalnego lub syntetycznego. Wiele firm łączy oba rozwiązania tworząc modele mieszane. Włosie naturalne jest bardziej miękkie i sprężyste, dzięki czemu nadaje się do malowania delikatnych obszarów i zapewnia lepszą kontrolę nad farbą. Powstają z sierści wołu, wiewiórki, kuny lub kozy. Wykorzystuje się je do akwareli, gwaszu i tempery, sprawdzą się również w przypadku farb akrylowych. Pochłaniają wodę, dlatego nie sprawdzą się w przypadku farb wodorozcieńczalnych. Włosie syntetyczne najczęściej powstaje z włókien poliestrowych lub nylonowych. Jest twardsze i bardziej wytrzymałe, co sprawia, że nadaje się do malowania większych obszarów i jest bardziej odporne na zużycie. Są dedykowane tym, którzy lubią tworzyć farbami akrylowymi, olejnymi, akwarelami oraz temperą, gdyż nie wchłaniają dużych ilości wody. Pędzle z naturalno-syntetycznym włosiem wykorzystuje się do malowania farbami wodnymi i olejnymi na bazie wody, gdy na pokładzie znajduje się drewno.

różne rodzaje pędzli malarskich

Nowy rodzaj farby to nowy pędzel?

Wiesz już, że dany rodzaj włosia pędzla jest powiązany z rodzajem farby, a także kształt i długość samego włosa należy odpowiednio dopasować. Czas dobrać pędzel do ulubionego rodzaju malarstwa. Dzięki temu można ułatwić sobie pracę, a także osiągnąć pożądane efekty.

 • Malarstwo akrylowe – z racji konsystencji farby i faktu, że jest dosyć ciężka, niezbędne będą pędzle o twardym włosiu,
 • Malarstwo olejne – tutaj sprawdzą się pędzle o dłuższym włosiu, najlepiej syntetyczne,
 • Malarstwo akwarelowe i gwaszowe – pędzle naturalne będą doskonałym rozwiązaniem.
 • Laserunek – tutaj sprawdzi się miękkie i giętkie włosie,

W wielu przypadkach pędzle z naturalnego włosia można również wykorzystać do akryli czy tempery. Narzędzia można wykorzystywać na różne sposoby, ale należy o nie odpowiednio dbać. W przypadku farb olejnych należy dokładnie myć włosie, by kolory się nie zmieszały. Jeżeli zaschnie na końcówce, jej usunięcie jest ekstremalnie trudne. Doskonale domywa je benzyna ekstrakcyjna. W sklepach można znaleźć środki do czyszczenia pędzli. Świetnie poradzi sobie woda z szarym mydłem. Po umyciu należy pozostawić pędzle do wyschnięcia na powietrzu, układając włosie na płasko lub zawieszając do góry końcówką w dół. Dzięki temu końcówka nie odpadnie od rączki (elementy nie rozkleją się od wilgoci).

Rozmiary pędzli artystycznych

Rozmiary pędzli malarskich są zwykle oznaczone numerami od 000 do 24. Im mniejszy numer, tym mniejszy rozmiar pędzla. W wielu przypadkach zależy to jednak od samego producenta, więc warto wcześniej sprawdzić jaką szerokość czy średnicę ma włosie. Pędzle o mniejszych rozmiarach nadają się do precyzyjnej pracy, takiej jak nanoszenie detali lub podkreślanie linii. Większe idealnie sprawdzają się do tła czy nawet samego przygotowania podkładu. Pędzle retuszerskie o średnicy nawet 1 mm do precyzyjnych detali czy płaskie modele o szerokości nawet 15 cm sprawdzają się jedynie sporadycznie.

Jakie pędzle do malowania dla początkujących?

Dla początkujących artystów najlepsze będą pędzle o mniejszych rozmiarach i kształcie płaskim. Pędzle o numerach 1, 4 i 8 są idealne do nauki podstawowych technik malarskich. Kształt? Najlepiej postawić na początek na płaskie modele. Takie pędzle dla początkujących pozwalają na równomierne pokrycie powierzchni, co ułatwia początkującym artystom malowanie bez widocznych smug i nierówności. Przyda się również jeden nieco precyzyjniejszy, by dopracowywać detale. Zawsze możesz poprosić o pomoc w doborze znajomego artystę czy poczytać recenzje opinie użytkowników w sieci o danej marce.

Pędzel, pędzlowi nierówny

W malarstwie artystycznym nie sprawdzą się pędzle do malowania ścian, drewna czy rur. Najczęściej ich włosie jest wykonane ze szczeciny, które jest szorstkie, sztywne i nieprzyjemne w dotyku, dlatego bez problemu można stosować je w przypadku farb rozpuszczalnikowych, dedykowanych do malowania płotów, okien oraz drzwi. Te z kolei mają odpowiednie oznaczenia, a kolor rączki świadczy o rodzaju włosa. Jeżeli jest niebieska, czerwona czy zielona to najprawdopodobniej będzie dedykowany do prac remontowych. Pędzle artystyczne mają zwykle czarne, brązowe czy bordowe rączki, odpowiednio wypolerowane, gładkie i estetyczne. Zdecydowanie zalecane jest inwestowanie w narzędzia artystyczne w sklepach do tego przeznaczonych.

Wybór odpowiedniego pędzla zależy od rodzaju farby i powierzchni do malowania, a także od osobistych preferencji użytkownika. Osobom, które chcą eksperymentować z różnymi technikami malarskimi i dopiero zaczynają przygodę z malarstwem, może sprawdzić się gotowy zestaw pędzli. Znajdziesz tam modele o różnych rozmiarach i kształtach, co pozwala na przetestowanie poszczególnych rozwiązań.