Rysowanie jest jednym z najstarszych i najbardziej uniwersalnych sposobów wyrażania siebie. Od prymitywnych jaskiniowych rysunków po dzieła sztuki współczesnej, rysowanie wciąż pozostaje ważnym elementem kultury i sztuki. Jest dostępne dla każdego, kto chce spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Warto zacząć od zwykłego ołówka i kartki papieru. Doskonale sprawdza się jako forma wyrażania swoich myśli i emocji, odprężenia czy relaksu. Sprawdź, jakie techniki rysowania można wyróżnić i gdzie szukać inspiracji.

Jakie są techniki rysowania?

Można wyróżnić kilka podstawowych technik pracy:

  • Kreskowanie – polega na rysowaniu kresek ułożonych do siebie równolegle. Można je kreślić pod różnymi kątami. Im gęściej ułożone, tym ciemniejszy obszar można uzyskać,
  • Kratkowanie – podobne do kreskowania, ale linie mogą się ze sobą przecinać (są ułożone prostopadle),
  • Ruchy okrężne – efekty można osiągnąć dzięki różnemu naciskowi narzędzia na podłoże w trakcie wykonywania różnego rodzaju kółek,
  • Rozmazywanie – idealnie sprawdza się jako tło lub dopełnienie pozostałych trzech metod. Można wykorzystać do tego palec, wacik kosmetyczny, watę czy nawet chusteczkę.

rysowanie na kartce

Czym można pracować?

  • Ołówek i kredka – są jednymi z podstawowych narzędzi do rysowania, ale dają niezliczone możliwości. Dzięki nim możesz stworzyć od delikatnych i subtelnych linii po grubo malowane Ołówkiem możesz też łatwo kreować cienie i gradienty kolorystyczne. Wśród ołówków można wyróżnić grafitowe lub metalowe (srebrne, ołowiowe, cynowo-ołowiowe, miedziane, żelazne). Barwa kreski w przypadku metalowych ołówków ulega utlenieniu, dlatego rysunek zmieni barwę – od żółtej, aż do czarnej w zależności od wykorzystanego metalu. Ołówki grafitowe to te najpopularniejsze. Mają różne stopnie twardości odpowiednio oznaczone na osłonie literami (B – miękki, F – średni, H -twardy) i cyframi (miękkie do 8, twarde do 10).
  • Węgiel drzewny – to doskonałe narzędzie do tworzenia rysunków o dużych kontrastach. Jest bardzo miękki, dzięki czemu łatwo go rozcierać i w ten sposób uzyskać subtelne efekty światłocieniowe. To dobre rozwiązanie do szkiców, czy portretów ludzi. Często artyści wykorzystują węgiel do tworzenia karykatur. Wpływ na rysunek ma wybór odpowiedniej grubości i twardości narzędzia. Najczęściej wykorzystuje się powstały w procesie suchej destylacji brzozy, orzechu, lipy czy drzewa owocowego. Obecnie najczęściej wykorzystuje się węgiel retortowy lub syberyjski, który jest produktem sztucznym, dzięki czemu może powstać narzędzie nawet o siedmiu poziomach twardości.
  • Pióro i tusz – to technika rysunkowa, w której artysta kreśli linie przy użyciu stalówki lub pióra i tuszu. Technika ta jest często stosowana w ilustracji, sztuce komiksu oraz kaligrafii. Dzięki temu, że pigment najczęściej powstaje z sadzy, ma idealnie głęboki czarny kolor. Schnie szybko, jest również doskonały do zaznaczania detali. Niestety, jest również wymagający – bardzo trudno usunąć go z nośnika.
  • Kreda i sangwina – oba produkty są podobne do węgla, ale wykazują większą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wśród kredy można znaleźć zarówno naturalną (łupek ilasty), jak i sztuczną (sadza). Z kolei sangwina to mieszanka tlenku żelaza i glinki czerwonej. Stopień twardości zależy od zawartości tego drugiego składnika. Mistrzem sangwiny był Leonardo da Vinci.

Aby poprawić swoje umiejętności rysunkowe, warto również rozwijać swoją wyobraźnię i ćwiczyć rysowanie z obserwacji. Można to zrobić, na przykład, przez kreślenie otaczających nas przedmiotów lub podpatrując fotografie. Inspiracje z powodzeniem można znaleźć w książkach, galeriach sztuki, na wystawach czy nawet mediach społecznościowych. Poznaj wyjątkowych rysowników!

Znani rysownicy i ilustratorzy, czyli gdzie szukać inspiracji?

Z pewnością kojarzysz książkę o przygodach wesołego, rezolutnego chłopca – Mikołajka. Tekst został okraszony postnymi ilustracjami. Wykonał je francuski rysownik i ilustrator Jean-Jacques Sempé.  Był jednym z najbardziej znanych rysowników w historii Francji. Jego karykatury i obrazki pojawiały się w różnych magazynach, takich jak „The New Yorker” czy „Paris Match”. Sempé zaczął rysować w wieku 14 lat. W latach 60. XX wieku przeniósł się do Paryża i zaczął pracować jako ilustrator książek dla dzieci. Jego pierwsza książka „Raoul Taburin” została opublikowana w 1967 roku i okazała się dużym sukcesem. Sempé słynie ze swojego unikalnego stylu rysowania, który charakteryzuje się delikatnymi liniami, subtelnością i humorem. Jego ilustracje często przedstawiają codzienne życie z perspektywy dziecka i ukazują niewinność, radość, zabawę i prostotę dzieciństwa. Często rysował postacie, które znalazły się w trudnych sytuacjach lub mają do rozwiązania jakiś problem, ale zawsze robił to w sposób zabawny i lekki, dlatego ilustracje pokochały nie tylko dzieciaki, ale także dorośli.

Andy Warhol był znanym artystą, a także rysownikiem. Jego rysunki są proste, ale niezwykle charakterystyczne i niepowtarzalne. Kiedy w 1949 roku przeprowadził się do Nowego Jorku, zaczął pracować jako ilustrator czasopism, a także twórca reklam. Tworzył je na papierze przy pomocy tuszu. Pojawiają się motywy, które później stały się najbardziej rozpoznawalną częścią jego sztuki (pop-artu) takie, jak kobiety w perukach, butelki Coca-Coli, puszki z zupą czy banany.  Warhol wykorzystywał różne techniki rysunku – od tradycyjnych technik rysunkowych aż po eksperymentowanie z technikami drukarskimi (głównie sitodruk). Często rysował na papierze, ale również na przedmiotach, takich jak koperty, okładki książek, czy pudełka po butach. Jego rysunki były eksponowane w różnych galeriach i muzeach, zarówno podczas jego życia, jak i po jego śmierci. Są one uważane za ważną część jego dziedzictwa artystycznego. Jest z czego czerpać inspirację!

Maurice Sendak był amerykańskim pisarzem i ilustratorem książek dla dzieci. Jego prace charakteryzują się odważnymi i czasem kontrowersyjnymi tematami, jak również kreatywnym i otwartym podejściem do sztuki.  Najbardziej znana książka Sendaka to „Where the Wild Things Are” („Gdzie mieszkają dzikie stwory”), wydana w 1963 roku. Opowiada o chłopcu o imieniu Max, który ucieka do krainy dzikich stworzeń, gdzie staje się ich królem. Pozycja zdobyła liczne nagrody, w tym Nagrodę Caldecotta za najlepszą ilustrowaną książkę dla dzieci. Sendak napisał i zilustrował wiele innych książek dla dzieci, w tym „In the Night Kitchen” („W nocnej kuchni”), „Outside Over There” („Poza tamtąd”) i „The Nutshell Library” („Biblioteczka orzechowa”). Jego książki często dotykają tematów takich jak lęk, smutek i rodzina. Warto przyjrzeć się nieco bliżej jego dziełom.

Czy na rysowaniu można zarobić?

Rysowanie dla wielu osób stało się nie tylko pasją, ale także pracą i źródłem zarobku. Jednym z ciekawszych pomysłów jest tworzenie ilustracji książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. To popularny sposób na zarabianie na rysowaniu, ale trzeba mieć swoje portfolio, dlatego szczególnie na początku  trudno jest wejść do branży. Niektórzy decydują się na projektowanie mniejszych grafik na start. Wiele firm szuka osób do projektowania logo, plakatów i innych materiałów marketingowych. Na takich zleceniach można nauczyć się współpracy z klientem, obsługi programów graficznych i wejść do branży. Ciekawą opcją jest również praca w branży gier wideo – rozwijająca się branża oferuje wiele możliwości dla rysowników, którzy mogą tworzyć postacie, krajobrazy i animacje dla gier. Na początku zwykle powstaje odręczny szkic, który później przy pomocy nowoczesnych technologii można ożywić, modyfikować i poprawiać. Rysowanie komiksów to kolejna możliwość zarobienia na swoich umiejętnościach. Może sam napiszesz tekst? Propozycji jest mnóstwo! Warto brać udział w konkursach na różnego rodzaju realizacje. Możesz również udostępnić grafiki na stronach, z których inni za drobną opłatą będą mogli je pobierać i modyfikować.

Techniki rysowania dla dzieci

Rysowanie dla dzieci może być wspaniałą formą zabawy i rozwijania kreatywności. Istnieją wiele sposobów i technik rysowania, które mogą pomóc w rozwoju artystycznym. Pierwszym kontaktem ze sztuką jest malowanie i kolorowanie kolorowanek. To prosta i ogólnodostępna forma z pewnością będzie dobrym pomysłem na początek. Kolejno warto przejść do szkicowania ołówkiem. Dzięki temu dziecko samo tworzy kontury i kreski. Kolorowe obrazki z pewnością bardziej podobają się najmłodszym, dlatego pod ręką powinny być również kredki. Są łatwe w użyciu i pozwalają na tworzenie iście barwnych rysunków. Wraz z wiekiem i doskonalonymi umiejętnościami przyjdzie czas na węgiel czy tusz. Nauka rysowania dla dzieci to czysta przyjemność!

Istnieje wiele technik rysowania, które można wykorzystać, w zależności od indywidualnych preferencji i celów. Dla dzieci rysowanie może być wspaniałą formą zabawy i rozwoju artystycznego, z kolei dorośli z powodzeniem mogą na tym zarobić. Ważne, by nieustannie pracować nad swoim talentem. Lubisz sięgać po ołówek czy pastele? Niezależnie od wybranej techniki, zacznij tworzyć i wybierz się na kurs, który z pewnością pomoże poszerzyć horyzonty i pokaże, jak pracować nad warsztatem. Technika rysowania to tylko narzędzie do tworzenia. Ostatecznie to twój styl i wizja artystyczna definiują całą pracę. Więc baw się rysowaniem, eksperymentuj i pozwól swojej kreatywności zapanować nad procesem tworzenia!