Jak namalować zimowy pejzaż?

Pięknie ośnieżone drzewa, pola, zasypane płoty i samochody stają się inspiracją dla wielu twórców. Między innymi Józef Chełmoński (Kuropatwy na śniegu), Julian Fałat (Śnieg), Władysław Podkowiński (Widok na Nowy Świat w Warszawie zimą) czy Stanisław Wyspiański (Widok z okna pracowni artysty na Kopiec Kościuszki) stworzyli swoje dzieła inspirowane zimą, zasypanymi śniegiem polami, czy zwierzętami. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w malowaniu pejzażu zimowego, to świetnie się składa! Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które usprawnią proces i sprawią, że rysowanie pejzażu zimowego będzie prawdziwą przyjemnością.

Jak wygląda zimowy krajobraz?

Zimowy krajobraz jest inspiracją dla wielu twórców. Ośnieżone pola, chodniki, drzewa, choinki i dachy domów dają wrażenie spokojnych i majestatycznych. Leniwie unoszący się znad komina dym, tlące się w oknach ciepłe światła, sprawiają, że aż chce się ten obraz uwiecznić i na chwilę zatrzymać czas. Zimowy pejzaż może przedstawiać różne sceny, takie jak zaspy śnieżne, zamiecione pola, zamarznięte jeziora lub samochody pokryte szronem. Cechami charakterystycznymi dla zimowego krajobrazu są również białe barwy, odcienie szarości, czerni, granatu czy butelkowej zieleni. Odpowiednie połączenia dodają głębi i dynamiki. Warto jednak łamać stereotypy. Możesz eksperymentować i do woli sprawdzać, jakie połączenia farb, kolorów i tekstur najbardziej odpowiadają Twoim oczekiwaniom.

Jak namalować pejzaż zimowy – wybór techniki

Kiedy już zdecydujesz o temacie Twojej pracy, wybierzesz miejsce do tworzenia lub fotografię, to kolejnym krokiem będzie zapoznanie się z podstawami perspektywy i proporcji. Przygotuj również tło pod odpowiednią technikę. Jeżeli chcesz wykorzystać płótno, to warto przygotować podłoże, by było odpowiednio chłonne. Kiedy zdecydujesz już, co chcesz narysować czy namalować czas wybrać odpowiednią technikę. Dzieciom z pewnością mniej problemów sprawią farby. Wspólnie możecie stworzyć dzieło, używając jedynie palców. Na początek w zupełności sprawdzą się najprostsze plakatówki. Większym dzieciom z pewnością przypadną do gustu akwarele. To doskonała zabawa, rozwój umiejętności manualnych, trening dla wyobraźni, a jednocześnie dodatkowa lekcja sensoryki. Kredki, ołówki czy węgiel artystyczny to propozycja dla nieco większych pociech, które chcą spróbować stworzyć własny krajobraz. Warto postawić na kilka różnych pędzli – w tym szeroki  wachlarz, mały i precyzyjny z długim włosiem, a także szeroki z nieco skróconym i sztywnym końcem.  Dzięki tym akcesoriom można podkreślić szczegóły i nadać dziełu trójwymiarowości. Innym rozwiązaniem jest pomieszanie technik lub farb. Dobrym motywem będzie również wyklejanka z kulek bibuły lub naszkicowanie konturów i wypełnienie ich plasteliną. Rysowanie czy malowanie obrazów dla początkujących to świetna rozrywka!

Rysowanie pejzażu zimowego – jak namalować śnieg?

Niezależnie od tego, czy malujesz pejzaż zimowy farbami, czy kredkami, zacznij od przygotowania tła. W zależności od rodzaju farb, które planujesz użyć, niezbędne może być odpowiednie zabezpieczenie podłoża. Położony podkład może schnąć nawet kilka godzin. W wielu przypadkach natomiast wystarczy jedynie twardy karton i kryjące farby, najlepiej akrylowe. Kiedy całość wyschnie, możesz rozpocząć swój pejzaż zimowy. Kolor bazowy wraz z każdym pociągnięciem pędzla będzie stawał się coraz mniej widoczny, dzięki czemu powstanie unikatowe dzieło sztuki.

Pierwszym elementem jest tło. Nie musi być białe czy niebieskie. Może być pastelowo różowe, liliowe, czy nawet szare lub granatowe. Następnie rozpocznij od namalowania głównych elementów krajobrazu, takich jak niebo, drzewa, budynki. Pamiętaj, aby używać odpowiednich kolorów, aby oddać charakter zimy. Niebo powinno być szare lub błękitne, a drzewa powinny być pokryte białym śniegiem. Możesz także dodać kilka dodatkowych elementów, takich jak komin dymiący z dachu lub postacie bawiące się na śniegu. Nie muszą być wyraźne i szczegółowe. Takie detale świetnie urozmaicają całe dzieło. Ważne jest, aby nie przesadzić z ilością szczegółów i zachować harmonię w całym obrazie. Śnieg najłatwiej namalujesz farbą w białym odcieniu lekko zabarwioną kolorem niebieskim lub żółtym. Warto użyć dużego pędzla, który pozwoli pokryć większość tła śnieżnym puchem. Górki i zaspy możesz podkreślić cieńszą linią i kolorem szarym, beżowym, różowym, a nawet srebrnym.

Sposób malowania choinek

Nieodłączną częścią zimowego krajobrazu są choinki. Ich namalowanie może na początku być nieco utrudnione, ale dzięki paru trikom z pewnością będzie to łatwiejsze. Zacznij od narysowania brązowych pni, a następnie dodaj ciemnozielone igły przy pomocy cienkiego pędzla. Innym sposobem jest namalowanie zielonych trójkątów, jednego nad drugim, aby uzyskać efekt zagęszczenia igieł, a następnie domalować detale. By uzyskać głębię drzew rosnących w oddali postaw na nieco jaśniejszą farbę i rozmyte krawędzie. Choinki z perspektywy bliższej powinny być namalowane ciemniejszą farbą. Możesz również zmieszać zielony z odrobiną czarnego albo szarością. Kontury powinny być wyraźniejsze. W niektórych miejscach warto dodać odrobinę białego puchu. Dzięki temu krajobraz będzie wyglądał ciekawiej i bardziej tajemniczo.

Jak namalować śnieg?

Do prac artystycznych skłoniła Cię śnieżna zamieć? Na obrazie nie powinno zabraknąć padającego śniegu. Tak zwane śnieżynki możesz namalować na wiele sposobów. Jednym z nich jest pokrycie pracy białymi kropkami. Możesz je stworzyć, delikatnie dociskając pędzelek włosiem prostopadle do tła. By nadać realności, farbę delikatnie rozmaż przy użyciu wykałaczki. Z kolei prawdziwą śnieżną burzę, uzyskasz malując szare kropki. Ten sposób sprawdzi się również w przypadku użycia kredek. Z powodzeniem możesz narysować padający śnieg niedbale – w końcu żadna śnieżynka nie wygląda identycznie. Dobrym pomysłem jest również użycie sondy. To precyzyjne urządzenie kosmetyczne do malowania kółeczek, na przykład na paznokciach. Doskonale się sprawdzi do dokładania drobnych, padających śnieżynek. Jeżeli nie masz jej pod ręką, to podobny efekt możesz uzyskać, obcinając na płasko zwykłą wykałaczkę i maczając w białej farbie. Innym sposobem jest nabranie farby na pędzel, a następnie delikatne strzepywanie palcem farby na kartkę. W ten sposób można stworzyć padający niesymetrycznie śnieg w zaledwie kilka chwil. Dodaj parę nieco większych płatków, a uzyskasz bardziej trójwymiarowy efekt.

Leśne wspomnienia

W zimowych pejzażach często dominują drzewa lub gęsty las. By uzyskać efekt zagęszczenia, po namalowaniu tła i jego wyschnięciu dodaj niesymetryczne pasy w odcieniu trochę ciemniejszym niż podkład. Najlepiej sprawdzą się szarości. Namaluj cienkie, gołe drzewa i ponownie pozostaw do wyschnięcia. Im bliżej odbiorcy będą się znajdowały, tym ciemniejszy kolor powinny mieć. Następnie domaluj zaspy i śnieg. Nie muszą tworzyć równej linii – drzewa też nie są równe i identyczne. Jeżeli chcesz dodać nieco realizmu, możesz pokusić się o umieszczenie śladów zwierzęcych łap czy norek drzemiących zimą mieszkańców lasów.

Malowanie zimowego krajobrazu to doskonałe zajęcie zarówno dla małych, jak i dorosłych artystów. Pobudza wyobraźnię, kreatywność i pozwala doskonalić swoje zdolności. Praca, chociaż z pozoru może wdawać się nudna i prosta wymaga zaangażowania i skupienia, dzięki czemu można skutecznie zabić nudę i się zrelaksować. W sklepach można znaleźć wiele ciekawych produktów, które pozwolą stworzyć piękne arcydzieło. Pole do popisu jest duże! Rysowanie i malowanie wymaga czasu i wysiłku, więc bądź cierpliwy i skup się na swoim dziele. Efekty mogą przerosnąć Twoje oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *