Pewnie wielu z nas zadaje sobie pytanie, czym tak właściwie jest ten “art journal”? Najprostszą, a zarazem najtrafniejszą odpowiedzą zdaje się być dosłowne tłumaczenie – “dziennik sztuki”.  Tak jak w “zwykłym” dzienniku zapisujemy wspomnienia za pomocą słów, tak tutaj używamy do tego celu obrazów. Nasz pamiętnik nie jest już jedynie białymi kartkami z ciągiem liter, zamkniętymi pomiędzy bardziej lub mniej zdobną okładką – staje się sztuką samą w sobie.

Art Journal – POZNAJ WOLNOŚĆ TWORZENIA !

 

Etapy projektu:  wrzesień – czerwiec

Warsztaty nie są odrębną jednostką lekcyjną. Są realizowane na kilku 1,5h zajęciach .

 

WARSZTAT I .

Stworzymy  tło. Popracujemy z  farbami akwarelowymi- z użyciem maskowania odwracalnego i trwałego, wypróbujemy możliwości akryli, poznamy tusze- w użyciu klasycznym i całkiem zwariowanym (chlapanie, pryskanie, zalewanie). W czasie warsztatu wykonamy ćwiczenia praktyczne z materiałami, a potem nałożymy na żurnal tło: cieniowania,  rozmywania i inne efekty według zamierzeń.

WARSZTAT II.

Czas na pierwsze elementy dekoracyjne dodawane do tła. Malarstwo akwarelami w kostce, gdzie motywem będą kwiaty, pozwoli nam w pełni wykorzystać maskowanie trwałe i nietrwałe, poznane na pierwszym spotkaniu, a do tego nauczymy się lawowania, cieniowania, konturowania przedmiotu i stosowania efektów nietypowych, jak rozpryskiwanie, maskowanie woskiem, efekty z solą. Następnie rozpoczniemy rysownie kredkami akwarelowymi.

WARSZTAT III .

Komponujemy warstwy. Kompozycja, czyli rozplanowanie elementów na arkuszu naszego art-journala. Pojęcie złotego podziału w sztuce wprowadzimy w praktykę, z elementów wykonanych kwiatów akwarelowych, z elementów scrapbookingowych ułożymy strony art journala, Ćwiczenia na rożne sposoby klejenia przedmiotów do papieru.

WARSZTAT IV

Zajęcia z szablonami. Zapoznamy się z maszyną Scan and Cut firmy Brother, z pomocą której zaprojektujemy i wytniemy swoje własne indywidualne szablony! Spróbujemy wielu metod nakładania szablonów, odwzorowywania i przenoszenia wybranych elementów z Internetu do journala.

WARSZTAT V

Czas na masy strukturalne.Rodzaje mas strukturalnych/masy podkładowe/sposoby nakładania/sposoby łączenia mas.Do czego służą i jakie są techniki nakładania i malowania, efekty 3d, powierzchnie szkliwione. Wykonamy ćwiczenia praktyczne.

WARSZTAT VI

Zdobienie, złocenia, pasty i woski, Zajęcia z: przyklejanie i mixmedia ,poznamy rodzaje kleju/sposoby przyklejania/różne techniki klejenia dla konkretnych materiałów .Rodzaje technik DIY: decoupage ze spękaniami/scrapbooking/embossing i inne.

WARSZTAT VII

Pisaki, markery cienkopisy alkoholowe oraz wodne. Technika z komiksu przydatna w art-journalu dla uzyskania detali i dodatkowych efektów. Wykonamy ćwiczenia ze sposobów nakładania, blendowania, mieszania kolorów, cieniowanie przedmiotów.

WARSZTAT VIII

Scrapbooking. Specjalne zajęcia poświęcone tematowi technik papierowych, od precyzyjnych z użyciem gotowych elementów, po wielowarstwowe o stylistyce bałaganu artystycznego.

WARSZTAT IX

Dziś poznasz stemple,  wykorzystanie ich w praktyce z udziałem wykrojników. Must have w warsztacie rękodzielniczki!

WARSZTAT X

Pastele suche /tłuste. Klasyczna artystyczna technika sucha, w zastosowaniu artjournalowym, to strzał w dziesiątkę. Dowiesz się , jakie są jej wymagania, możliwości, niuanse i tricki- osiągniesz najdoskonalsze efekty pod okiem Artystów.

WARSZTAT XI

Grafika. Gelly plate. Odbijanie grafik/zwielokrotniony druk.

 

Art-journal, w Twoich rękach prezentuje

teraz pełen wachlarz technik i efektów !!!