Pięć powodów do prowadzenia szkicownika

Rozpoczęcie tworzenia sztuki w szkicowniku jest jednym z najważniejszych narzędzi, które kreatywna osoba, taka jak my, może mieć na swój osobisty użytek. Sketchbook czyli szkicownik  to cel sam w sobie . Produkt końcowy jest dziełem sztuki , może być bardzo piękny i może przybierać różne formy.

 

Po pierwsze w szkicowniku można użyć wszystkich dostępnych narzędzi jak kredki, pisaki , atrament , tusze, węgiel czy akwarelowe  kredki  . Możemy również  używać ołówki czy wszystkie rodzaje  pasteli. A także wklejać, przycinać, kalkować, wstawiać zdjęcia i pisać wiersze.

 

Po drugie. Szkicownik jest zapisem twojego artystycznego rozwoju, a także,  zwany również art journalem,  zapisem historii twojego dnia, czy wakacji, czy emocji, notowanych na bieżąco w artystycznej formie. Czasami ciężko coś wyrazić słowami i zapisać a szkicownik nie wymaga specjalnych umiejętności. W nim pracujemy naszymi czystymi emocjami i rysujemy to co aktualnie mamy w naszej głowie tak jak potrafimy. Ponieważ to są nasze osobiste notatki to tylko od nas zależy , czy się nimi będziemy dzielić z innymi.

 

Po trzecie – oczywistym jest to, że twój szkicownik  może być z Tobą wszędzie, ponieważ jest na tyle mały, że można go nosić w torbie lub w kieszeni, a to bardzo ważne, ponieważ oznacza to, że nie potrzebujesz studia wypełnionego materiałami artystycznymi do tworzenia sztuki, nie musisz iść na zajęcia i czekać na nauczyciela , czy opłacać lekcji. Aby zacząć tworzyć wystarczy wyjąć  z kieszeni szkicownik i ołówek  i w dowolnym miejscu, w autobusie czy w poczekalni u lekarza a może przed snem w łóżku , w samolocie na wakacjach  możesz go w prosty sposób otworzyć i zacząć w nim rysować. 

 

Po czwarte – twój szkicownik jest kopalnią pomysłów na przyszłe obrazy – dzieła sztuki. Tak ciężko jest przywołać czasami jakiś temat z niczego, kiedy mamy ochotę malować. A w szkicowniku mamy zanotowane piękne momenty, światło na płatkach kwiatu, czy krajobraz widziany podczas wycieczki. Przypomni ci taki szkicownik o dziwnej pozycji kota, leżącego na parapecie okna. Warto to notować! Nie próbujesz wpasować się w trendy w świecie artystycznym. Sztuka, którą tworzysz w swoim szkicowniku, jest głęboka i szczera,  Wyrażając siebie w ten sposób dowiesz się wiele o to  kim i jaki jesteś.

 

Po piąte  zakup szkicownika i ołówka jest tani. Nie musisz się martwić, że zmarnujesz drogie farby , czy podobrazia, jeśli praca się nie uda. Możesz sobie pozwolić na ryzyko eksperymentowania, mazania, zaklejania, wydrapywania. I zmieniać szkice nawet po latach. 

 

Badania naukowe wykazały, że rysowanie i malowanie może zmniejszyć stres i może zwiększyć twoje odczuwanie spokoju i szczęścia. Rysowanie dla mózgu jest  jak medytacja, głęboki relaks. Dlatego warto codziennie poświęcić chociaż 10 minut na systematyczne rysowanie w szkicowniku. Tak pięknie narysowana historia naszego czasu, może również sprawić radość, jeśli zechcesz się nią  podzielić i pokazać swoje prace innym ludziom .