Rysowanie jest jednym z najstarszych sposobów wyrażania kreatywności, emocji i wizji świata. Papier do rysowania jest jednym z najpotrzebniejszych produktów, niezbędnych w tej dziedzinie. Wybór odpowiedniego produktu do rysowania jest kluczowy dla ostatecznego efektu pracy, gdyż jego właściwości takie jak faktura, gęstość, chłonność, wytrzymałość i inne cechy, które wpływają na jakość dzieła. Sprawdź, jaki papier do rysowania najlepiej wybrać!

Główne rodzaje papieru do rysowania

Poszczególne rodzaje papieru do rysowania można podzielić w zależności od ich gramatury czy kolorów. Najczęściej artyści zwracają uwagę na ten pierwszy aspekt. Warto więc sprawdzić, co chowa się na sklepowych półkach.

 • Papier zwykły – papier zwykły, lub „papier kancelaryjny” to jeden z najpopularniejszych rodzajów papieru do rysowania. Charakteryzuje się gładką powierzchnią i jest najczęściej używany do szkicowania lub rysowania wstępnych planów. Korzystają z niego nie tylko artyści, ale także technicy czy architekci. Papier zwykły jest stosunkowo tani i dostępny w różnych rozmiarach i gramaturach, co czyni go idealnym wyborem dla początkujących rysowników. Zazwyczaj ma biały kolor, dlatego z powodzeniem sprawdzi się do rysowania pastelami, kredkami czy malowania farbami. Dobrze podkreśla intensywność kolorów.
 • Papier kreślarski – papier kreślarski jest papierem o dużej gęstości i gładkiej powierzchni, co czyni go idealnym do rysowania precyzyjnych linii i szczegółów. Ze względu na swoją wytrzymałość przyjmie dużą ilość mokrych produktów, jak na przykład akwarele. Świetnie sprawdza się w technikach łączonych (suche i mokre) – kredka, ołówek, węgiel, pastele, akryl, tusz i gwasz.
 • Papier techniczny to rodzaj papieru kreślarskiego o specjalnej fakturze, zwykle z włókien bawełnianych lub celulozy. Papier techniczny jest stosowany głównie do rysowania planów dużych projektów. Jego faktura i gęstość umożliwiają precyzyjne rysowanie i wymazywanie bez uszkadzania powierzchni papieru, dobry również do technik na mokro.
 • Papier akwarelowy to papier z włókien bawełnianych, który został zaprojektowany specjalnie do pracy z farbami akwarelowymi. Charakteryzuje się gęstą i porowatą powierzchnią, która umożliwia wchłanianie wody i farby. Nadaje się również do gwaszu, tempery i farb akrylowych. Papier nie powinien zawierać kwasów i powinien być odporny na światło.
 • Papier pastelowy – na rynku znajdziesz również papier dedykowany do pracy z pastelami suchymi. Posiada szorstką warstwę, dzięki czemu pastele bez problemu się utrzymują na obrazie. Zapewnia doskonałe odwzorowanie kolorów.
 • Papier do tuszu i technik atramentowych – ma większą gęstość (300 do 350g/m2) i wytrzymałość niż zwykły papier, dzięki czemu tusz nie przebija na drugą stronę. Musi być bezkwasowy, mieć naturalne pH oraz nie może zawierać w składzie metali ciężkich. Nie jest idealnie biały. Sprawdzi się do pracy z tuszem, rysikiem i piórem, ponieważ zapewnia wyrazistą czarną barwę i ostre linie. Dedykowany jest raczej profesjonalistom.
 • Papiery specjalne – to wszystkie papiery, które są dedykowane osobom specjalizującym się w rysowaniu komiksów, mang, ilustracji, rysunków itd. Przyjmie ołówek, pióro, atrament, a nawet akwarele. Z powodzeniem można na nim stosować technikę wydrapywania, czy odbijać wzory specjalną folią z transferem.

mężczyzna rysujący oko na kartce

Na jakim papierze najlepiej rysować?

Wybór papieru do rysowania jest bardzo ważny dla końcowego efektu pracy, a wybór właściwego produktu od stylu rysowania i technik, które są stosowane. Nie bez znaczenia jest również kolor. W sklepach plastycznych można znaleźć zarówno idealnie białe kartki, jak i te w odcieniu szarości czy czerni.

 • Papier biały/kremowy – to popularny wybór wielu artystów, najczęściej znajdziesz go w blokach rysunkowych, technicznych i szkicownikach. Umożliwia on uzyskanie intensywnych kolorów przy pracy z takimi technikami jak kredki, pastele, markery czy farby. Taki papier do rysowania węglem czy ołówkiem również dobrze się sprawdzi. Biały i kremowy papier jest łatwy w użyciu i nie wymaga dużej wprawy w rysowaniu, dlatego zawsze będzie dobrym wyborem dla początkujących artystów, a także dzieci, które dopiero się uczą.
 • Papier beżowy i eco – ma szerokie zastosowanie w twórczych projektach, a także może być używany do rysowania. Eco papier ma brązowawy odcień i zazwyczaj posiada lekko chropowatą strukturę. Nadaje się do rysowania różnymi technikami, takimi jak kredki czy pastele, które podkreślają jego ciepłą barwę i tworzą interesujące efekty. Nie zaleca się na nim pracy z ołówkiem (szkic będzie mniej widoczny). Dedykowany jest bardziej doświadczonym artystom, którzy uwielbiają monochromatyczne techniki rysunkowe.
 • Papier czarny i grafitowy – może być szczególnie atrakcyjny dla artystów, którzy lubią eksperymentować z kolorami i efektami. Ciemne odcienie podbijają intensywność barw. Jest to również świetna opcja dla tych, którzy preferują tworzenie prac monochromatycznych. Nadaje się do pracy żelopisami, markerami akrylowymi, pastelami suchymi i olejnymi, czy farbami. Dedykowany jest raczej osobom na zaawansowanym poziomie, które świadomie korzystają z dostępnych narzędzi i wykorzystają potencjał tego rodzaju papieru.
 • Papiery kolorowe – to jedne z najpopularniejszych rodzajów artykułów plastycznych. Można je wykorzystać do rysowania, malowania, wycinania, składania, tworzenia kart, zaproszeń, dekoracji, czy decoupage. Są dostępne w wielu różnych rozmiarach, kolorach, fakturach i gramaturach, co pozwala na tworzenie różnych efektów i stylów. Mogą być matowe lub błyszczące, jednolite lub ze wzorami, a także mogą mieć różne stopnie przejrzystości, a nawet efekt chromu.

Czym kierować się przy wyborze papieru do rysowania?

Wybór odpowiedniego papieru do tworzenia prac artystycznych jest równie istotny, co dobranie odpowiedniego narzędzia i produktu. Zanim zdecydujesz się na konkretny, sprawdź, co  warto wziąć pod uwagę przy wyborze papieru do rysowania.

 • Gramatura papieru to waga papieru wyrażona w gramach na metr kwadratowy (g/m2). Im wyższa gramatura, tym grubszy i wytrzymalszy jest papier. „Cięższe” papiery są zazwyczaj bardziej wytrzymałe i odporniejsze na pocieranie, rozmakanie, a także przyjmą większą ilość produktu.
 • Tekstura papieru to kolejna kwestia. Powierzchnia, po której artysta maluje, może mieć różną fakturę. Niektóre papiery mają gładkie wykończenie, podczas gdy inne są bardziej matowe czy nawet chropowate w dotyku. Tekstura papieru może mieć wpływ na efekty uzyskane przez różne narzędzia rysunkowe, takie jak ołówki, węgiel, pastele, farby i wiele innych.
 • Papier może być wykonany z różnych materiałów, najczęściej jest to bawełna, drewno, celuloza, a także z różne połączenia w odpowiednich proporcjach. Więcej informacji o tym, jaki skład się najlepiej sprawdzi do danej techniki, znajdziesz wyżej.
 • Papier może mieć różne kolory, o czym również wspominaliśmy. Tutaj również dobór zależy od techniki, jaką chcemy zastosować, możemy wybrać papier o odpowiednim kolorze, który pozwoli uzyskać najlepszy efekt.
 • Cena papieru może być ważnym czynnikiem, szczególnie jeżeli budżet jest ograniczony. Warto jednak pamiętać, że wyższa cena zazwyczaj oznacza wyższą jakość i lepsze właściwości artystyczne papieru. Jeżeli szukasz produktów z niższej półki cenowej, zerknij na propozycje popularnych marek. Z pewnością znajdziesz coś, co będzie mieściło się w budżecie.

Dzięki tej ściądze bez większych problemów sprawdzisz, jaki papier do rysowania ołówkiem wybrać, lub który będzie dobrym rozwiązaniem do malowania akwarelami. Warto zwrócić uwagę na jego gramaturę, teksturę, rodzaj, kolor i cenę. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji i technik rysunkowych, jakie artysta chce zastosować. Jeżeli możesz przeznaczyć nieco więcej środków – w miarę rozwoju swoich umiejętności, sięgaj po lepszej jakości produkty. Zdecydowanie zauważysz różnicę w jakości swoich prac.