Dla wielu osób lato jest czasem wypoczynku, urlopów, wyjazdów, ale przede wszystkim – wakacji! Przerwa od nauki jest idealną okazją nie tylko na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, ale także podjęciem nowych aktywności. Często jednak zdarza się, że rodzicom brakuje pomysłu na zapewnienie aktywności swoim pociechom. Dobrym rozwiązaniem będzie poświęcenie beztroskiego czasu na kurs rysowania mangi online.

Co to właściwie jest manga?

Manga obecnie najbardziej kojarzy się z japońskimi komiksami, jednak nie należy spłycać jej tylko do obrazkowej historii. Samo słowo wywodzi się ze sposobu ozdabiania rycin czy też innych form sztuki użytkowej. Termin ten związany jest z twórczością wybitnego japońskiego malarza Hokusai Kotsushika. To właśnie on na początku XIX wieku sporządził ilustracje i szkice zatytułowane „Manga”, co tłumaczono jako „pospiesznie narysowane szkice”. Jej największa popularyzacja przypadła na lata 60. XX wieku i to taką jej wersję znamy dzisiaj. Wynika to z otwarcia się Japonii na świat i połączenia japońskiej mangi z kulturą amerykańską. Ówcześni twórcy mang czerpali bowiem inspirację ze studia Walta Disneya. Mimo tych zależności japoński twór to o wiele więcej niż zwykły komiks. Manga respektowana jest bowiem, zarówno jako forma sztuki oraz literatury popularnej. Podstawową różnicą jest tu konstrukcja osobowości postaci – rzadko kiedy bowiem charakter jest jednoznacznie zły lub dobry, a dużą rolę w przekazie mają czarno-białe rysunki. Co sprawiło, że ta wschodnia sztuka stała się tak popularna?

Mangowy styl – jak rysować mangę?

Poza swym najpopularniejszym znaczeniem przez termin „manga” rozumie się także obraz, szkic czy karykaturę. To sztuka rysunku, która doceniona została na całym świecie, a każdy z twórców – mangaków ma własny, unikatowy styl rysowania i przedstawiania postaci. Zwykle postacie dysponują różnorodną mimiką, która nadaje im charakteru i może pokazać całą paletę emocji. Linia góruje nad formą, grafika natomiast waha się między stylem komiksowym a realistycznym.

Dla fanów (i nie tylko!) gatunku, którzy chcieliby spróbować swoich sił w rysowaniu mangi i rozwijaniu umiejętności kreatywnych świetną opcją będzie mangowy kurs rysunku online.

Wakacyjny kurs rysunku dla każdego

Nauka rysowania mangi to świetna zabawa, niezależnie od wieku, płci czy zainteresowań. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – jest to na tyle zróżnicowana sztuka, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Jest to również powód, dla którego kurs rysowania mangi sprawdzi się idealnie zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. W tym miejscu warto przywołać najsłynniejszych “mangaków”, którzy wpłynęli na rozwój mangi.

Osamu Tezuka to postać, którą każdy fan japońskiego „komiksu” powinien znać. Przez wielu nazywany jest bogiem mangi – zresztą nie bez powodu. To właśnie on jest twórcą współczesnego wyglądu mangi – zawdzięczamy mu charakterystyczny rysunek z wielkimi oczami i smukłymi sylwetkami. Wprowadził też szybki i dynamiczny styl kadrowania, zwany także stylem filmowym.

Eiichiro Oda to jeden z najsłynniejszych współczesnych twórców mangi, o którym też warto wspomnieć. W czasach, gdy styl Tezuki podbijał serca fanów mangi na całym świecie, Oda rysował „staroświeckie” kropkowe oczy, co przez wielu było uznawane za „zły” styl rysowania. Jego twórczość wykazuje się dynamizmem i różnorodnością.

Akira Toriyama natomiast jest twórcą jednego z najpopularniejszych mang na świecie – Dragon Balla. Charakterystyczne dla niego jest zastosowanie pogrubionych linii, a kształty które rysuje, zwykle są ostre lub zaokrąglone. Styl Toriyamy określany jest jako przyjazny, ekspresja postaci zaś charakteryzuje się przedstawieniem dziecięcej wręcz radości. 

Jak widać stylów rysowania mangi jest wiele i poza podobieństwami, które sprawiają, że można je zaliczyć do tego samego gatunku, każdy twórca ma swój własny sposób. Nie ma więc „złej” ani „dobrej” metody rysowania, dlatego też każdy, kto chce, niezależnie od wieku i umiejętności może rozwinąć swoje zdolności tworzenia tradycyjnych komiksów w japońskim stylu. Zastanawiając się, jak nauczyć się rysować mangę należy pamiętać o pewnych zasadach, których trzeba przestrzegać, aby móc zaliczyć rysunek do owego stylu. Warto więc przed zabraniem się za tworzenie mangi je poznać, w czym pomoże mangowy kurs rysunku. Wakacje są idealną okazją do rozwoju kreatywności, a jednocześnie poszerzania wiedzy na temat technik rysowania postaci z japońskich komiksów. Dodatkowo kurs można przejść w dowolnym miejscu na ziemi – wystarczy dostęp do Internetu, kamerki i mikrofonu, a także przygotowanie niezbędnych materiałów.

kurs mangi w wakacje

Kurs rysunku przez Internet – nauka online jako rewolucyjna alternatywa.

Kursy online mają  liczne grono zwolenników – ten szczególnie rozpowszechniony w dobie pandemii sposób nauczania to innowacyjne rozwiązanie, które ma swoje zalety, ale także wady. Mimo przywar wiele osób decyduje się na naukę w takiej formie, ze względu na większy komfort. Co zainspirowało nas do prowadzenia kursu rysowania ze specjalizacją mangi właśnie w formie zdalnej?

Przede wszystkim zajęcia online pozwalają na jak najlepsze przyswajanie przekazywanych informacji. Umożliwiają dostosowanie do indywidualnych potrzeb, uwzględniając różnice między uczniami. Kurs rysowania mangi online składa się łącznie 9 modułów, które wybiera się według stopnia trudności – każdy więc znajdzie coś dla siebie, także ci bardziej zaawansowani.

Jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie dla każdego. Nie trzeba nigdzie dojeżdżać ani martwić się o spóźnienie spowodowane korkami na drodze. Dodatkowo, jeżeli jesteś osobą, która szybko się rozprasza, łatwiej będzie Ci się skupić, siedząc w domowym zaciszu. Jest to również odciążenie dla rodziców – nie muszą oni szybciej wychodzić z pracy, aby ich dziecko zdążyło na zajęcia.

Osoby, które chcą dowiedzieć się jak zacząć rysować mangę, ale nie odpowiada im forma stacjonarna, szczególnie mogą na tym skorzystać. Często niepewność i strach przed oceną innych sprawiają, że koncept podjęcia nauki rysunku zostaje porzucony – podczas kursu online nie trzeba się o to obawiać, gdyż jedyną osobą oceniającą Twoją pracę będzie prowadzący. Osoba prowadząca nauczy podstaw i doradzi, jak możesz ulepszyć swoje dzieło tak, aby było ono dla Ciebie satysfakcjonujące.

Jeżeli zaś forma stacjonarna jest dla Ciebie bardziej atrakcyjna, zależy Ci na rozwoju umiejętności malarskich i rysunkowych swojego dziecka, sprawdź naszą ofertę plenerowych zajęć stacjonarnych (i online!) tutaj: https://akademiarysunku.pl/plenery-malarskie-2022/.

Proporcje postaci, czyli dlaczego warto rozpocząć kurs mangi online?

Zadając pytanie jak narysować mangę warto wspomnieć o kwestii proporcji postaci. Proporcje postaci w mandze znacznie różnią się od tych rzeczywistych. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na wielkość oczu w stosunku do twarzy – oczy w japońskich komiksach mają bowiem niebagatelne znaczenie. Według znawców, w mandze można narysować je na 100 sposobów – to głównie przez nie, ich kształt i źrenice, wyrażane są emocje. Są na ogół znacznie większe niż w rzeczywistości. Mimika też jest istotna przy szkicowaniu postaci – zwykle, oprócz oczu, wyrażana jest także poprzez usta i nos. Włosy natomiast zwykle zaprzeczają grawitacji. Techniki rysowania twarzy, włosów i portretów postaci możesz poznać wybierając pierwszy moduł, oferowanego przez nas kursu, na który możesz zapisać się tutaj: https://akademiarysunku.pl/oferta/kurs-manga/.

Kolejną istotną kwestią jest postura postaci – zwykle postaci kobiece rysowane są z użyciem delikatnych linii z podkreśleniem sylwetki. Przy tworzeniu męskich charakterów używa się raczej mocniejszej, bardziej wyraźnej linii i często przedstawieni są jako dobrze zbudowani. Szczegóły anatomii postaci, statycznych i dynamicznych póz zostaną Wam przybliżone w drugim module kursu.

Rysując mangę nie można zapomnieć o obiektach i tle – ważne jest stworzenie świata, w którym postać zostaje osadzona. Środowisko naturalne, miasta, wsie – tło zależy od koncepcji własnej, warto jednak stosować pewne techniki, które sprawią, że będzie ono wyglądało żywiej. Jedną z nich jest zabawa światłocieniem. Pomoże nam to odwzorować cień narysowanych obiektów i nadaje perspektywy rysunkowi. Temat ten poruszany jest w trzecim module.

Nauka rysunku online, żeby była skuteczna, wymaga od uczestnika (szczególnie młodszego) samodyscypliny i motywacji, dlatego dbamy o to, aby oferowane przez nas zajęcia online były jak najbardziej interaktywne. Prowadzone są przez doświadczonych nauczycieli, którzy krok po kroku pokażą kursantom, jak tworzyć własne dzieła sztuki. Nie zapominajmy jednak o tym, że przede wszystkim rysowanie ma być przyjemne i satysfakcjonujące. Przyjemna nauka połączona z przystępnym przekazywaniem wiedzy i elementami zabawy to kwestia, na której zależy nam najbardziej.