Samodzielne narysowanie lub namalowanie portretu bliskiej osoby, bądź autoportretu, to marzenie wielu osób oraz jedno z największych wyzwań, jakie stawia świat sztuki. W ćwiczenia należy włożyć mnóstwo ciężkiej pracy i chęci. Efekty będą pojawiać się stopniowo. Dobrym pomysłem jest zapisanie się na kurs, na którym doświadczeni nauczyciele-artyści pokażą krok po kroku, jak narysować głowę i nadać jej odpowiedni kształt i proporcję, a następnie naszkicować oczy, usta i nos. Portret to wyjątkowy prezent dla rodziców, dziadków czy najlepszej przyjaciółki. Warto więc nauczyć się, jak uchwycić charakterystyczne cechy wyglądu, nadać odpowiednią barwę cerze oraz oczom. Tego wszystkiego dowiesz się na kursie online.

Jak narysować twarz?

Rysowanie portretu to szczegółowa obserwacja modela. Należy bardzo precyzyjne wykorzystywanie kreski i umiejętnie stosować światłocień. Istotne jest poznanie anatomii twarzy i głowy. W Internecie znajdziesz wiele sposobów ułatwiających naukę rysowania i malowania poszczególnych elementów twarzy. Możesz korzystać z Pinteresta, oglądać filmiki instruktażowe na YouTube albo TikToku. Nic nie jest jednak tak cenne, jak nauka pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela, który nie tylko zdradzi technikę i pokaże jak naszkicować poszczególne elementy, ale także dostrzeże błędy oraz wskaże, jak poprawić rysunek, by był poprawny.

1. Zacznijmy od kształtu głowy

Kształt głowy nie przypomina kuli ani jaja – formę należy wypracować poprzez ćwiczenia rysunkowe. Na naszych zajęciach online „Rysunek od podstaw” cały miesiąc poświęcamy portretowi. Oferujemy także lekcje, które obejmują tylko rysunek człowieka. Pierwsze tematy na kursach obejmują wytłumaczenie, czym jest i jak stosować zjawisko światłocienia oraz jaki ma wpływ na zarys ogólnego kształtu głowy. Wskażemy również różnice anatomiczne pomiędzy głowami dziecka, kobiety czy mężczyzny. Pomoże to nam w kolejnym etapie budowania rysunku.

2. Twarz jako bryła

Na tym etapie wskazujemy różnice w różnych ujęciach twarzy. Inaczej będzie się ona prezentowała z boku, z przodu czy z pozycji ¾. Należy uwzględnić czy widzimy ją na poziomie naszych oczu, czy jest poniżej, a może patrzymy na twarz, która jest powyżej naszej linii horyzontu? Od naszej spostrzegawczości, pomiarów i obserwacji na tym etapie, będzie zależało prawidłowe wyznaczenie proporcji twarzy.

3. Podziały na twarzy

W tym temacie pokazujemy wiele schematów, których po prostu trzeba się nauczyć. Każda twarz jest inna, jednak ogólne zasady są powtarzalne. Przykładem może być linia dzieląca bryłę głowy na pół, wyznaczająca linię oczu. Pionowa natomiast wskazuje oś symetrii, odległość między oczami i ich wielkość Schematów nauczysz się na naszym kursie online. Możesz je również poćwiczyć, powtarzając za tutorialem, czy podręcznikiem, a potem zacząć rysować twarz po swojemu. Nic nas tak nie nauczy jak własne doświadczenie i obserwacja.

4. Rysujemy poszczególne elementy – oczy, nos i usta

Rysowanie tych poszczególnych elementów nie jest trudne. Powtórzenie ich krok po kroku za instrukcjami, nie powoduje trudności. Jeśli już masz ten etap już za sobą, to teraz możesz skupić się na dostrzeganiu tych elementów, które powodują, że narysowane standardowe usta nabiorą indywidualnego kształtu. Pamiętaj, że żaden element nie jest płaski i wszystkie uwypuklenia zostaną podkreślone przez umiejętne stosowanie światłocienia.

5. Jak narysować włosy?

Włosy to jeden z najbardziej spektakularnych elementów do rysowania (chociaż może powinno się napisać, że nie do rysowania, ale do wymazywania?), który wymaga niezwykłej cierpliwości.  Przydaje się tutaj taki mały gadżet jak elektryczna gumka do mazania, ponieważ w rysunku włosów element wymazywania potrafi grać kluczową rolę.  Warto nauczyć się, jak rysować czarnym ołówkiem włosy blond, średnio ciemne, czy te bardzo ciemne.  Ważny tutaj jest światłocień i pełne zrozumienie, że głowa to bryła, a włosy to miękkie struktury, a nie druty.

6. Rysujemy skórę

Największym wyzwaniem, które sprawia duży problem, jest narysowanie skóry. Wymaga ono niezwykłej cierpliwości i pewnej ręki, a także wnikliwej obserwacji. Na tym etapie szybko z pięknej dziewczyny możemy zrobić zmęczoną staruszkę. Ale i na to są sposoby! Wystarczy regularna praktyka, która wraz z doświadczeniem osoby rysującej z pewnością da spektakularne efekty.

 

 

Zapraszamy Was do rysowania z nami portretów suchymi pastelami czy na zajęcia z malarstwa realistycznego. Na każdym z tych kursów będziemy szczegółowo omawiać oraz rysować razem z Wami, by pokazać Wam krok po kroku wszystkie tajniki i nauczyć Was tej pięknej sztuki portretowania. Oddaj urodę swoich bliskich, a także przygotuj swój własny autoportret. Skorzystaj z bogatej oferty kursów online organizowanych przez Akademię Rysunku.